Ogród Marzeń

Kartki

Mój ogród jest jak moje życie, trochę dziki, zdrowy, pełen pięknych drzew i ziół. Jestem początkującym rolnikiem. Od trzech lat próbuję hodować warzywa w swoim ogródku.


W zeszłym roku miałam dosłownie kilka ogórków, całkiem sporo zielonych pomidorów, może trzy cukinie i trochę ziół. Smak i zapach tych warzyw jest cudowny. Radość z pracy bezcenna, daje energię i życie, poprawia oddech i  zdrowie.


Ponieważ mam przy tym wszystkim radość z bycia tutaj na Ziemi.
Najważniejsze by nie iść na łatwiznę, by w swoim tempie zmieniać ogród na lepsze, dbać o glebę, nie używać środków ochrony roślin, pozwolić wszystkim organizmom żyć i współistnieć tworząc ekosystem.

Przestałam kontrolować, usztuczniać, przycinać, wycinać , kształtować. Marzę o ogrodzie pełnym kwiatów. W zeszłym roku rzuciłam garść nasion kwietnej łąki. Wyrosło jak do tej pory kilka chabrów i rumianków. Słaba ziemia, potrzebny kompost.

Początkowo posadziłam dużo iglaków, zaczęłam je nawet przycinać zgodnie z modą. Kupiłam dużo iglaków i obcych  sadzonek kwiatów, które w naszym klimacie ciężko hodować. One teraz zeszły na dalszy plan.

Całą swą energię, nawet jesienią i zimą przeznaczam na przygotowywanie gleby tworzę kompost. Jest u mnie  dziko i to właśnie kocham.
Mój ogród to także piękna muzyka owadów, drzew i ptaków, moja pierwsza cukinia, ogórki, pomidory…

Teraz jak mieszkam  na wsi widzę co sie dzieje, jak ludzie nadużywają roundapu. To jest śmierć dla pszczół, zwierząt i ludzi. Podobno się rozkłada setki lat. Potem jeśli ktoś cos z takiej ziemi zje, niedaj boże…

O tym sie nie mówi, ludzie idą na łatwiznę po zarasta im trawa na ogrodzenie. Moja koleżanka powoli rezygnuje z zieleni na rzecz kostki….To co mówisz na temat Ziemi to jest piękne…wszystko dobro do Ciebie wróci.

moj wymarzony ogrod jak wychodowac cukinie poradnik prosty sposob
Cukinia wychodowana w moim ogrodzie

Ludzie mówią, nie mam wpływu na to, mnie to nie interesuje…To nie jest prawda. Każdy ma wpływ przynajmniej na to co dookoła w najbliższej przestrzeni i wtedy zmienia wibracje wokół.

Mój piękny ogród

O Raoundapie napiszę specjalny post, odcinek, a nawet mam dużo na ten temat. Jestem zagożałą jego przeciwniczką. Jako ciekawostkę powiem, że Producentem była firma Monsanto, którą obecnie wykupiła firma Bayer…


Nic dodać nic ująć, nakłaniają reklamami ludzi aby stosowali do oprysków poboczy, skwerków. A co z dziećmi z ludźmi którzy zatrzymują się na poboczach. Moja koleżanka wylała kawałek łąki …szok. Ludzie się nie zastanawiają i już.


P.S.
taka wzmianka
Działając lokalnie, działasz globalnie

Mój piękny ogród zdjęcia

sad jabłkowy w moim ogrodzie

Jabłka


Stare odmiany jabłoni nie wymagają pryskania 🙂 Staram się kupować w małych miasteczkach lub od lokalnych rolników. Największą frajdę mam wtedy gdy zbieram jabłka z opuszczonych sadów, robię z nich ocet winny:)

Mój wymarzony ogród

Miałam nawet kupić taki sad. Tam rosną stare odmiany jabłoni nie wymagające pryskania…
Mam na wsi wspaniałą koleżankę Zosię, cieszy się gdy jestem, zabiera mnie na jabłka, czasami w gęstwiny traw i krzaków miedzy kukurydzę.Na jej łące rośnie mięta, ona prosi abym sobie nazbierała.


Antonówki lub kosztele, malinówki, ten smak i zapach jest cudowny. Papierówki, w tym roku zrobiłam mus dla mojej cioci…
Innym razem dostałam od żony sadownika skrzynkę jabłek. Innym razem od kolegi. Przynajmniej już dwa lata mam to szczęście… że rzadko kupuję jabłka za pieniądze, z reguły dostaję…

mój wymarzony ogród rysunek

Napisz cztery zdania na temat „mój wymarzony ogród”

odpowiedź zostaw w komentarzu pod tym postem 🙂


1 Komentarz

Prosto.Z Lasu · 7 marca, 2021 o 8:53 pm

Mieszkać na wsi też trzeba umieć. Uszanować każde źdźbło trawy, każde drzewo, każdego zająca. Wtedy natura podaruje nam więcej niż się spodziewamy. Przede wszystkim nie niszczyć tego co wspaniała natura nam podarowała, co ziemia nam dała. Nasz wymarzony ogród właśnie się tworzy. Czekam chwili kiedy wyjdę o poranku na taras, zachłysnę się leśnym powietrzem, boso przejdę po trawie i przyniosę naręcze pomidorów. Nieidealnych, krzywych trochę, ale pachnących obłędnie. Ucieszę się nawet z liści dyni, co po płocie się pnie. Jak nie zechce mieć owoców, trudno, i te liście to cud natury. Niech rośnie co chce. Tylko nie chwasty, byle tych chwastów nie było;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *