Pieniądze są niestety dla niektórych z nas wartością nadrzędną w dzisiejszym świecie. To trend, moda i styl życia. Moim zdaniem to bardzo niebezpieczne zjawisko. Gdy pieniądze stają się celem lub Ty stajesz się celem dla kogoś by miał ich więcej trzeba uważać. Pieniądze to także narzędzie do manipulacji innymi. Wszyscy chcą ich więcej, potrafią nawet zgubić po drodze własne zdrowie, swoje pasje i swój czas.


Niektórzy uważają, że przez pieniądze mają moc, ze dzięki nim są kimś więcej, że muszą je mieć, by być kimś, bo one dają im poczucie większej wartości, zwiększają poziom i polepszają warunki życia. Według mnie to ślepa uliczka.

Wszystkie pieniądze świata

Jeśli zmierzamy tą drogą to ona prowadzi donikąd. Pieniądze w dzisiejszym świecie wykreowane są do rangi wartości.


Czasami myślę, że warto doświadczyć prawdziwej biedy, prawdziwego załamania i dużego upadku, aby przekonać się czym rzeczywiście są pieniądze. Świat pokazuje nam wtedy zarówno dobre i właściwe drogi, prawdziwych przyjaźni, dobrych ludzi, jak i ludzi, dla których stajesz niewidzialny jak dziewczynka z zapałkami.

Zaczynasz czuć się wtedy jak w wielkiej i ogromnej machinie materialnej hierarchizacji społecznej i zawodowej lub jak na bezludnej wyspie

Najcudowniej smakuje powrót z takiego CAST AWAY


Zaczynasz wtedy widzieć inaczej, więcej, bardziej doceniasz życie, ludzi, wtedy nawet sen na twardej podłodze z sypiącą się ścianą w łazience smakuje inaczej, dla jednych to rudera, dla Ciebie jak najdroższy pokój w hotelu.

Często sypiący się sufit jest najdroższym miejscem na ziemi, które pozwoliło Ci przetrwać. Łatwiej takie rzeczy zobaczyć i poczuć, gdy masz w portfelu kilka złotych do pierwszego odliczasz każdy grosz. Wtedy gdy jesteś bez pieniędzy wszystko widać prawdziwiej, dla kogo jesteś ważny, kto przynosi ci jedzenie, kto wyciąga rękę.

Jak oszczędzać pieniądze


Gdy przetrwasz ten survival, umiesz dziękować za wszystko, nawet za ludzi, dla których byłeś niewidzialny, czujesz się jak najbogatszy człowiek z ziemi jak zwycięzca. Te trudne doświadczenia czynią Cię silniejszym, doceniasz je nawet jako hartujące charakter.


Zaczynasz rozumieć, że świat materialnego luksusu, sztucznej młodości i piękna jest jedynie wykreowaną iluzją do manipulacji ludźmi. Ludzie kuszeni luksusem, tak bardzo go polubili, że nawet wolą go od siebie samych. Niektórzy tak bardzo, że bez niego czuliby się nikim.


Z takiej nowej perspektywy widać, że pieniądze nie są żadną wartością, że może fajnie jest je mieć, lecz można ich także nie mieć.
Najważniejszymi wartościami nadrzędnymi są miłość, szacunek i empatia do życia, do drugiego człowieka, do starszych osób, bo oni są nieocenioną wartością w społeczeństwie, ze względu na doświadczenie własne historie i należy się im ogromny szacunek.

Pieniądze to nie wszystko

Świat osób wiecznie młodych jest fikcją jak to, że możemy być młodsi, ciągle młodsi, mimo że jesteśmy starsi.
Taką rzeczywistość kreujemy idąc drogą materializmu poddając się modzie, oceniamy innych przez pryzmat pieniędzy, chorób wyglądu, pochodzenia, rasy, narodowości bądź czegokolwiek.


Bez domu można poczuć się jak milioner a bez pieniędzy jak szczęściarz, to jedynie sposób postrzegania rzeczywistości i trening charakteru.
Wspaniale jest zobaczyć ludzi przez ich historie i troski, poczuć, że miłość, szacunek, empatia, troska, bezinteresowna obecność w życiu drugiego człowieka.

To nadrzędne wartości. Trzeba to jedynie zobaczyć, zawrócić i mieć odwagę iść z nimi przez życie.
Wtedy już nie mijasz obojętnie bezdomnego lub psa ze złamaną nogą czy mrówki w mrowisku.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *