Wszyscy mamy swoje, korzenie. Czasem nie znamy swoich przodków, czasem chcemy o nich zapomnieć, jednak trzeba mieć świadomość, że oni dają nam siłę i moc

Kliknij w zdjęcie aby czytać artykuł na stronie Gazety Lubuskiej

w szkole z dziećmi maria duniec
W szkole, z dziećmi
drohobycz babcia przodkowie stary dom
Szkoła w której uczyła dzieci moja babcia / Śniatynka (Ukraina, obwód Lwowski)

Czytaj również o dziejach Truskawca (wystarczy kliknąć w zdjęcie poniżej)…

Zdroje Truskawieckie – Czasopismo wydawane w Truskawcu red. Emil Duniec -mój wujek brat mojego dziadka 😉

Twoi przodkowie są w Tobie

kosmetyki naturalne stary dom białe ściany przodkowie
Dom moich przodków

Babcia


Gdy byłam malutka moja babcia zabrała mnie ze szpitala i miesiąc była przy mnie. Pewnie dlatego powierzyła mi swoje pamiętniki, które pisała jako 20 letnia dziewczyna, mają teraz około 100 lat. Pisała wiersze,pisała gdy jej rodzinę aresztował NKWD,opisała wyjazd i pobyt na Syberii. Gdy nie miała na czym pisać, wykorzystywała stare mapy, skrawki  papieru.Swoje suknie wymieniała na ołówki i zeszyty.
Jej rękodzieło pomogło mi odnaleźć moje korzenie, odszukać przodków i wyruszyć w podroż do Drohobycza.

Dzienniki syberyjskie zaczęła pisać jak wsiedli do bydlęcego wagonu. Wiersz ,,Na postoju ,, napisała właśnie wtedy (kliknij w zakładkę Poezja -aby czytać dalej).


 P.S Po przeczytaniu tych dzienników sporządziłam plan trasy i dokładnie odtworzyliśmy miejsca gdzie uczyła dzieci gdzie razem z dziadkiem prowadzili szkołę i tam pojechaliśmy. jeszcze zostało kilka miejsc do odkrycia. Bruno Szultz był nauczycielem plastyki wujka Bogusia

Możesz przejść na stronę powyżej „Poezja” lub czytać dalej…


Moja rodzina wiele wycierpiała za bycie Polakami. Kilku wujków zginęło w Katyniu.

Tych którzy zostali, próbowano  złamać, uciszyć, zniszczyć… Polska inteligencja na Kresach


Mój tata płk. Rajmund Duniec w wojsku im. Tadeusza Kościuszki, wielokrotnie odznaczony, jego brat Boguś w Armii Andersa. odznaczony za udział w bitwie pod Arnhem ,,Srebrną gwiazdą,,. Kapitan Władysław Turski, major Babczuk , major Borodzicz to tylko kilku z wielu wspaniałych wujków i patriotów w mojej rodzinie.

Na pierwszym jest mój pradziadek Antonii Turski (absolwent Politechniki Lwowskiej) na drugim ja z bratem dokładnie w tym samym miejscu przed domem, po prawej stronie okno, ja stoję pod nim na drugim zdjęciu.


Śladami  pamiętników babci, wraz z moim bratem pojechaliśmy do Drohobycza. Szukaliśmy jej ukochanych miejsc, zapachu kwiatów i drzewek owocowych. Nic już tam nie przypominało jej świata, pozostały jedynie schody, pokoje, wybite okna, żwir, rozebrany dach, szkoły, ławki i tablice, kawałki polskich książek w kominie.

Obejrzyj film z tej wycieczki poniżej:


To było cudowne i niezapomniane. Drohobycz i sklepy cynamonowe były jej miejscem na ziemi.

prezydent mościcki drohobycz

Mój wujek Władysław Turski tuż od lewej ręki- Prezydenta Mościckiego 1928 rok Skierniewice.

Piłsudski drohobycz zdjęcie stare
Na tym zdjęciu – z Piłsudskim

Poniżej zdjęcia rękopisu liczącego ponad 150 stron maszynopisu, stare mapy pozszywane w zeszyt, wyjazd 13.04.1940 rok na Sybir.

Obserwuj mnie w mediach społecznościowych!